Zábava, výlety, historie

Trocha historie kolem Pattaya

Před padesáti lety byla Pattaya klidná malá rybářská vesnice, marně soupeřící se svými rivaly – Na Klua na severu a Rayong na jihu. Jediný záznam v historii říká, že se tu se svými vojsky zastavil k odpočinku král Narai při útoku na Barmu v 17. století. Odtud také zřejmě pochází kořeny jména Pattaya (vyslov: “pathajá”): v thajštině “thap phaya” znamená něco jako “královská armáda”. Jiná teorie mluví o tom, že je odvozeno od výrazu “phat thaya”, což znamená “jihovýchodní vítr”. Novodobá historie města začíná 29.června 1959, kdy sem přijelo několik nákladních automobilů s vojáky z americké základny v Nakhon Ratchasima. Pronajali si dům patřící Phraya Sunthorn, který stával na jižním konci Pattaya Beach, v místě kterému se dnes říká “Strip”. Strávili zde přibližně týden a nadšeni krásou místní křišťálové vody se vrátili na základnu, kde se zpráva o tomto kouzelném místě rychle rozšířila, takže sem začali přijíždět další příslušníci námořní pěchoty. Jejich proud sílil za Vietnamské války, protože Thajsko v obavě před infekcí komunismu poskytlo štědře své území jako základnu Spojeným státům. Osudným se zřejmě stala stavba letiště U Tapao jižně Pattayi, odkud byl bombardovám Vietnam a kde byla velká americká základna.

Hektická současnost

Spolu s proudem vojáků přijíždějících sem na dovolenou sílil i proud turistů z celého světa a nekontrolovaný rozmach všemožných služeb s tím souvisejících. Tento boom je jen těžko srovnatelný s čímkoliv jiným na světě. Administrativní vznik města se datuje do roku 1978, kdy došlo ke spojení s Na Klua a začalo se se snahou o regulaci dosud naprosto živelného rozvoje aglomerace. Negativní dopad (zejména silné znečištění životního prostředí) se podařilo zastavit až na konci 20. století a díky striktním opatřením magistrátu začala Pattaya znovu volně dýchat a je díky soustavným investicím a neutuchajícímu přilivu peněz z turistického ruchu neustále zkrášlovaná. Městu se sice na hony vyhýbají baťůžkáři, ale přesto sem přijede třetina všech turistů, kteří navštíví Thajsko. Nevadí jim ani to že město připomíná novodobý Babylon, ani pověst synonyma prodejného sexu. Láká je celoročně velice stálé počasí, kvalita a dostupnost ubytovacích služeb, množství atrakcí a atmosféra Las Vegas Asie.

 

Pláže a místa ke koupání v Thajsku

Pláž na Pattaya

Tato 4 kilometry dlouhá pláž je srdcem Pattayi. Táhne se od severu k jihu, na severu oddělena skalnatým mysem s hotelem Dusit a na jihu zakončena dlouhým molem přístavu a za ním dalším mysem s komplexem hotelu Royal Clif. V zátoce kotví celá flotila rychlých člunů, které zajišťují výpravy k některým z okolních ostrovů. Pláž je dnes po celé délce lemována novou pěší zónou a znovu vysázenými alejemi palem. Hned za nimi vede silnice s nekonečným proudem pickapů (thajsky “songtheo”), které tu fungují jako veřejná doprava. Za silnicí se již v pestrém pásu střídají hotely, hotýlky, hospůdky, obchody, bary a noční kluby. Nejklidněji je na severu a směrem na jih se koncentrace zvyšuje a je zakončena pěší zónou (jen večer a v noci) jménem Walking Street. Tady se na pitoreskním korzu každý večer setkává celý svět.

Pláž Jomtien

Tato 6 kilometrů dlouhá pláž prodělala v posledních letech velkou změnu. Bývala to velice klidná, čistá a příjemná pláž, která byla o víkendech s oblibou vyhledávána Thajci. Magistrát tu provedl rozsáhlé investice, v celé délce vybudoval pěší zónu a znovu vysázel aleje palem. V krátké době sem také vtrhnul turistický průmysl a vyrostly hotely a v podstatě totožná infrastruktura jako v centrální Pattayi. Pláž začíná pod Pattayskou věží s Aquaparkem a táhne se na jih, kde je nejklidněji a Thajci zde s velkou oblibou navštěvují řadu vyhlášených mořských restaurací. Celá pláž je oblíbeným místem surfařů a milovníků vodních sportů – samozřejmostí jsou vodní skůtry, lety na padácích atd.

Pláž Naklua

Tato asi 1 km dlouhá pláž se nachází na severní straně Pattayského zálivu. Jako jediná si zachovala svůj původní klid a nekomerční podobu. Při jejím hledání vás povede nejznámější orientační bod ve městě – kruhový objezd se sochou tančících delfínů (thajsky “plá lomá”). Od něj kousek na sever a hned jednou z řady odboček do leva. Pláž je dnes zřejmě stabilně nejčistější a od hektiky města oddělena širokým pásmem dobrých hotelů. Pokud se vydáte po pláži pěšky na sever, dojdete až ke skalnatému mysu, na němž stojí démonická Svatyně pravdy (dovnitř ale musíte oklikou po silnici) a za ní rybářský přístav Na Klua, který si navzdory všemu zachovává stále původní podobu a tradici. Zřejmě ale ne nadlouho, protože i v jeho blízkosti vyrůstají nové hotely.

Ostrov Ko Lan

Se nachází přibližně 7,7 km západně od města a pokrývá oblast 4 km2. Ve srovnání s Pattayou jsou tu krásné pláže, čistá voda a relativně mnoho korálů. Ty je možno pozorovat přes zasklené dno lodi nebo z ponorky, případně za nimi šnorchlovat. Nejznámější je 750 metrů dlouhá pláž Ta Waen v severní části ostrova. Je lemována řadou hospůdek a obchůdků a míří sem většina lodí s návštěvníky. I další pláže ( Laem Thian, Samae, Ta Pan, Laem Hua Khon atd.) vás potěší bílým pískem. Na ostrově je možnost ubytování a bohaté vyžití při vodních sportech.

Ostrov Ko Krok

Je malý ostrov o velikosti 0,05 km2, přibližně 8 km od Pattayi. Většinu ostrova ovšem pokrývají skály a je tu pouze jedna 100 m dlouhá písčitá pláž na východní straně. Je to ideální místo pro pozorování korálů.

Ostrov Ko Sak

Najdete asi 10 km západně od Pattayi (jen 600 m od Ko Lan). Je velký jen 0,05 km2 a má tvar podkovy se dvěma plážemi. Ta na severu je dlouh 250 m a zpravidla tu zastavují lodě s turisty. Naproti na jihu je druhá malá pláž dlouhá 80 m. Proti pláži je korálový útes vhodný k potápění.

Souostroví Ko Phai

Je složené z několika ostrůvků (Ko Phai, Ko Manwichai, Ko Luam, Ko Klung Badan, a atd.), z nichž největší je Ko Phai. Souostroví je od Pattayi vzdáleno přibližně 13 km a lodí se sem dostanete asi za 2 hodiny. Protože je oblast pod správou královského námořnictva nejezdí sem tolik turistů a snád právě proto je to ideální místo pro relaxaci, potápění nebo rybaření.